Κακή ήττα στο Αγρίνιο από την Γ.Ε.Α με 3-1 σετ και απώλεια 2ης θέσης!!!

2024-02-18

Ήττα για τα κορίτσια μας στο Αγρίνιο από την Γ.Ε.Α. με 3-1 σετ, μια ήττα που μας στοιχίζει την 2η θέση. Δυστυχώς σήμερα κάναμε το χειρότερο φετινό παιχνίδι μας, ειδικά από το σέρβις όπου χάσαμε ούτε λίγο ούτε πολύ 36!!!
Και όλα αυτά ενώ ξεκινήσαμε εντυπωσιακά, προηγηθήκαμε 9-19 και στη συνεχεία τα χάσαμε όλα. Ναι μεν πήραμε το 1ο σετ 22-25, όμως στα υπόλοιπα είχαμε λίγες καλές στιγμές, με συνεχόμενα χαμένα σέρβις. Η γηπεδούχος ομάδα του Αγρινίου το εκμεταλλεύτηκε, πήρε αυτοπεποίθηση και κέρδισε τα επόμενα δύο σετ 25-18, 25-09.
Τα 6 χαμένα σέρβις στο 1ο σετ, έγιναν 26 (10 στο 2ο σετ και 10 στο 3ο) και με τέτοια ποσοστά δεν κερδίζεις.
Στο 4ο σετ βρεθήκαμε πίσω 12-6, η Κοσμά με πολύ καλά σέρβις μας έβαλε μπροστά 12-15. Όμως δύο συνεχόμενες ολιγωρίες πάνω στο φιλέ έδωσαν ξανά προβάδισμα στην Γ.Ε.Α. που πιέζοντας μας από το σέρβις προηγήθηκε 23-19. Με ένα σερί 4-0 ισοφαρίσαμε 23-23 και ενώ επιθετικά παίρνανε τον πόντο τρία ακόμη συνεχόμενα χαμένα σέρβις από Αθήνα Τζαμούρα, Βούλγαρη, Κοσμά και ένας άσσος έδωσε το σετ στην Γ.Ε.Α. με 27-25 και την νίκη με 3-1 σετ. Και σε αυτό το σετ χάσαμε 10.
Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που μας ακολούθησαν στο Αγρίνιο δημιουργώντας μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, όμως δεν μπορέσαμε να τους ανταμείψουμε.
Μένει ένα παιχνίδι στην έδρα μας την ερχόμενη Κυριακή με τον Λέων Μεσολογγίου και θέλουμε οπωσδήποτε την νίκη για να τερματίσουμε στη 3η θέση του πρωταθλήματος.
"Αυτά έχει ο αθλητισμός" είπε ο προπονητής μας που θα έχει πολύ δουλειά αυτή την βδομάδα για να ανεβάσει ψυχολογικά τις αθλήτριες μας. Είπε "με τόσα χαμένα σέρβις δεν δικαιούμαστε κάτι καλύτερο, παρότι μπορούσαμε στο 4ο σετ να αντιστρέψουμε την εικόνα του παιχνιδιού. Έχουμε να κάνουμε με μικρά παιδιά που ακόμη δεν μπορούν να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους. Χάθηκε μια μάχη όχι ο πόλεμος".