Επιστροφή στις νίκες για τα κορίτσια μας, 3-0 τον Παναιτωλικό!!!

2024-02-11

Τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα Κ18 για τα κορίτσια μας σήμερα απέναντι στον Παναιτωλικό με 3-0.
Για άλλη μια φορά το γυμναστήριο ήταν γεμάτο, δημιουργώντας μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και τους ευχαριστούμε θερμά.
Στο 1ο σετ οι αθλήτριες μας μάλλον μείνανε στο παιχνίδι με τον Φιλαθλητικό, μπήκαμε μουδιασμένα και με 5 χαμένα σέρβις αλλά και κακές επιθέσεις δώσαμε την ευκαιρία στον Παναιτωλικό να προηγηθεί ακόμη και με 6 πόντους 3-9. Η Κοσμά ξύπνησε την ομάδα μας από το σέρβις και ισοφαρίσαμε στα μισά 14-14. Με ανωτερότητα στην επίθεση από Κοσμά, Θεοχάρη, Οικονόμου και άριστη οργάνωση πήραμε διάφορα 5 πόντων, διατηρώντας την ως το τέλος, κερδίζοντας το 1ο σετ 25-21.

Το 2ο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο προηγηθήκαμε 16-4, με την Βούλγαρη να "πυροβολεί" από τα 9 μέτρα. Ο προπονητής μας απέσυρε τις Τσώλη, Βούλγαρη, Χαλκιά Λυδία, Κοσμά, ρίχνοντας στο παιχνίδι τις μικρές Κατερίνα και Αθηνά Τζαμούρα, Μάλλιου, Ρούσσα. Ο Παναιτωλικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά, με το σετ να λήγει 25-18.

Στο 3ο όλα τα κάναμε λάθος με τον προπονητή μας να αποσύρει τα δύο τεσσάρια Έφη Τσώλη και Λευκοθέα Κοσμά ( στην άμυνα για να ξεκουραστεί και να βάλει ψυκτικό στον πρησμένο αστράγαλο της). Οι Αθηνά Τζαμούρα με την Μαρία Σχίζα βοήθησαν αρκετά και στο 15-23 ο προπονητής μας έριξε ξανά στο σετ Κοσμά και Έφη Τσώλη. Με την Έφη Τσώλη στο σέρβις τρέξαμε ένα απίστευτο σερί 10-0 και πήραμε το σετ 25-23, με επίθεση της Κοσμά.

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μας για τη νίκη και το χαρακτήρα που δείξανε στο τελευταίο σετ, μια νίκη που μας διατήρησε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.