"Δάμασαν" τον Λέων τα κορίτσια μας και 3η θέση!!!

2024-02-25

Ονειρικό σαββατοκύριακο για τον σύλλογό μας, μετά τη χθεσινή νίκη των αγοριών επί του Παναιτωλικού με 3-0, ήταν η σειρά των κοριτσιών σήμερα να νικήσουν τον Λέων Μεσολογγίου με το ίδιο σκορ.
Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα κατέκτησε η ομάδα μας και στο πρώτο νοκ άουτ για την πρόκριση στην 8αδα θα υποδεχθούμε την ερχόμενη Κυριακή την Βολίδα Κέρκυρας που τερμάτισε στην 6η θέση του άλλου ομίλου.
Τα κορίτσια μας μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι με πολλά λάθη στην υποδοχή και ο Λέων πήρε διάφορα 4 πόντων , 3-7 και 5-10 μετέπειτα . Η Κοσμά ξύπνησε την ομάδα, μειώσαμε στους 2 πόντους 8-10, όμως και πάλι ξέφυγε η φιλοξενούμενη ομάδα 9-13 και 11-17. Το time out και οι φωνές του προπονητή μας αφύπνισαν τις αθλήτριες που με τη Τσώλη στο σέρβις τρέξαμε ένα εντυπωσιακό 14-0 κατακτώντας το σετ 25-17 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους μας.
Στο 2ο σετ μέχρι τον 10ο πόντο πηγαίναμε χέρι χέρι, όταν η πίεση της φιλοξενούμενης ομάδας από το χώρο του σέρβις, μας χάλασε την υποδοχή και το 12-11 έγινε 13-20. Ξανά με την Τσώλη στο σέρβις και ανίκητες πάνω στο φιλέ τις Θεοχάρη, Κοσμά τρέξαμε ξανά ένα απίστευτο σερί 12-0 κατακτώντας το σετ 25-20.
Με την ψυχολογία στα ύψη στο 3ο σετ από την αρχή πήραμε κεφάλι στο σκορ,10-4, 12-6. Όλα πήγαιναν ρολόι και φτάσαμε την διαφορά ακόμη και στους 9 πόντους 20-11.
Δεν είχαμε όμως υπομονή, ο Λέων ρίσκαρε στο σέρβις αναγκάζοντας μας σε συνεχόμενα λάθη και ψαλίδισε τη διαφορά στους 4 πόντους 22-18 και στη συνέχεια στους 2, 23-21. Ένα πλασέ από την πασαδόρο μας Βούλγαρη και μια κόκκινη κάρτα στο λίμπερο του Λέων για εξύβριση στο διαιτητή κ. Φλούδα , σήμανε το τέλος του σετ με 25-21 και οι πανηγυρισμοί των αθλητριών μας, με τους φιλάθλους έγιναν ένα.
Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μας, συγχαρητήρια στον προπονητή μας καθώς και στους φιλάθλους μας που μας συμπαραστάθηκαν με κάθε τρόπο.